
Rušný dům
/Loutí 1960 — Praha 1961/
Rušný dům vyšel poprvé v roce 1963 v nakladatelství Čs. spisovatel v edici Život kolem nás. Do druhého vydání Ludvík Vaculík zařadil na začátek dopis, který mu k Rušnému domu poslal 3. 7. 1962 Ivan Klíma, tehdejší redaktor nakladatelství Čs. spisovatel. Na konci svazku jsou s úvodní poznámkou Ludvíka Vaculíka otištěny dobové recenze, které vyšly v dubnu a květnu 1963; jejich autory jsou Milan Jungmann, Václav Běhounek, Jan Binder, Miloš Pohorský a Irena Zítková.
V roce 2011 autor na záložku napsal:
Pozvali mě do nakladatelství na druhou hodinu. Měl jsem se dovědět, proč můj rukopis nevydají. Ale něco se tam stalo, neměli na mne čas, měl jsem počkat. Každou chvíli kolem mne někdo přeběhl a omluvil se, mám počkat. Až běžela soudružka Neumannová. Pozvala mě k sobě, aby mi předběžně řekla, co se mám potom dovědět podrobněji. Můj rukopis popírá stranickou politiku na úseku výchovy a hájí jakési jen osobní ideje. Seděl jsem dál na chodbě, a šel kolem Adolf Branald, ale nevěděl jsem ještě, že je to on. Ptal se, zda se mnou už někdo mluvil. Řekl jsem, že jen soudružka Neumannová. "Co ti řekla?" - "Řekla, že popírám stranickou politiku ve výchově... ale to byl můj úmysl," dodal jsem zlostně. Zamyslel se, pak řekl: "To je téma! Ale to bys to musel dobře napsat..." Zeptal se, kde pracuju a zda si můžu vzít na půl roku dovolenou. Literární fond by mi dal stipendium. To se stalo. Co jsem potom napsal a odevzdal, také neprošlo hladce. O tom mluví dopis Ivana Klímy.
Když jsem tuto knihu četl teď, snad poprvé od jejího vydání, šla na mne úzkost a vracela se ta hrůza, která je za tím textem a nemohla se otevřeně projevit. Paní Vaculíková, ta to vůbec nemůže číst, jak ji ta doba dusí. A přece byla kniha kritikou přijata dobře: jako znamení, že se cosi obrací. Myslím si, že na rozdíl od děl, jež o té době psala zvenčí, toto je psáno zevnitř.
Související knihy
Další tisíce
Jonáš a obluda
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík.
Přečtěte si ukázku
Cesta na Praděd
Román o koních a lidech.
Jedenáct knih Ludvíka Vaculíka, ušetříte 725 Kč
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce...
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce, Hodiny klavíru, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně, Morčata, Nepaměti, Rušný dům, Sekyra, Tisíce slov.
Poslechněte si Český snář v podání Jana Vondráčka jako četbu na pokračování
Český snář
Román-deník Český snář zachytil autorovy osudy občana–disidenta od ledna roku 1979 do února 1980.
Ludvík Vaculík byl vyznamenán Státní cenou za literaturu pro rok 2008 „za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru“
Hodiny klavíru
/komponovaný deník 2004–2005/
Komponovaný deník z let 2004–2005.
Loučení k panně
/výběr z většího nálezu/
Román Loučení k panně o vztahu starého muže, spisovatele Františka, a studentky Kristýny.
Morčata
Morčata — příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo.
Nepaměti
/1969–1972/
Mínil jsem psát Paměti: jako účastník událostí roku 1967–1968, dneska tak vzpomínaných. Ale to, co se právě dělo, mne od toho odvádělo a žádalo si zápisu. Myslím, že moje Nepaměti jsou teď ještě lepším příspěvkem k těm slavným událostem: totiž jak to bylo dál...
Poslechněte si nahrávky ze sympozia Brumov v díle Ludvíka Vaculíka v Zelném rynku Aleny Blažejovské
Sekyra
Román Sekyra s autobiografickými prvky, o vztazích v rodině, o práci a krajině v české společnosti let třicátých až šedesátých.
Tisíce slov
Zpráva o svatbě
Svazek Tisíce slov obsahuje autorův výběr z publicistických textů z let šedesátých, fejetonů z let sedmdesátých, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel; dokumenty: Projev na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, Dva tisíce slov, Deset bodů, Prohlášení Charty 77; korespondenci s ÚV KSČ, záznamy Státní bezpečnosti; dobové fotografie a karikatury; jmenný rejstřík.
7. října 2022 vyšlo
Nevědění Milana Kundery
v Supraphonu jako audiokniha,
režie Naďa Dvorská,
čte Radúz Mácha

