Atlantis
Céline Louis Ferdinand Doležal Miloš Duteurtre Benoit Grass Günter Hilský Martin Kabeš Petr Kareninová Anna Kundera Ludvík Kundera Milan Pound Ezra Rotrekl Zdeněk Švanda Pavel Trefulka Jan Urbánek Zdeněk Vaculík Ludvík
 
vyhledávání
 

Uživatel: nepřihlášen

Nákupní košík: 0 Kč

 
Služba zákazníkům

Služba zákazníkům jako e-kniha

Služba zákazníkům

Z francouzštiny přeložila Růžena Ostrá
Originál: Service clièntele (Gallimard, Paříž 2003)
72 s., vázaná s přebalem, 125 x 210 mm
2005, 1. vydání
ISBN: 80-7108-265-1, 254. publikace
EAN: 9788071082651

Brilantní vyprávění o nesnázích dynamického novináře čtyřicátníka, který ztratil svůj mobil. Líčení řetězu nepříjemností s mobilovým kreditem, letenkou, osobním počítačem, paušálem za internet, platební kartou je zábavné a osvobozující. Cožpak jste podobné situace nezažili?

Recenze:
Novela francouzského spisovatele Benoita Duteurtrea (* 1960) vychází ze situace, kterou zná asi každý. Koupíte si nějaký skvělý výrobek, který však nefunguje tak, jak má. Nezbývá než se obrátit na „službu zákazníkům“. Po vytočení čísla si vás předávají hlasové automaty a nakonec uvíznete u monotónního sdělení, abyste vyčkali, protože „naši operátoři se právě věnují klientům, kteří se dovolali před vámi“. Máte-li dost trpělivosti, dočkáte se po pár hodinách živého člověka, který vám naučenou frází řekne, že váš problém nepatří do jeho kompetence.
Benoit Duteurtre z této banální situace vytěžil text, který má kafkovské a orwellovské rysy. Vše začne tím, že hlavnímu hrdinovi kdosi ukradne drahý mobil s privilegovaným paušálem. Během groteskní eskapády se snaží marně spojit se „službou zákazníkům“ svého operátora, zapomíná piny své karty, vchodu do domu a připojení k internetu. Kafkovské pronikání do „zámku“ moderní telekomunikační firmy je nakonec korunováno vítězstvím, které se však vzápětí ukáže jako vítězství Pyrrhovo. Ředitel služby zákazníkům sice existuje, ale vyjde najevo, že ví o svém klientovi tolik co Orwellův Velký bratr. Hrdinův problém nechce řešit, naopak uplatní všechen svůj šarm, aby z něj dostal další peníze.
Duteurtreova novela, kterou do češtiny přeložila Růžena Ostrá, není tak velkou nadsázkou, jak by se na první pohled zdálo. Velké firmy se ve svém přístupu k zákazníkům od literární společnosti Cogeca asi moc neliší. Také jsou schopny udělat vše, aby zvýšily svůj zisk a snížily náklady, také jsou schopny do propagace své značky zapojit i Arthura Rimbauda. A kolik o nás vědí? To nikdo neví.
Petr Zídek: Benoit Duteurtre Služba zákazníkům. In: Lidové noviny 29. 10. 2005, s. 6.

 
Doporučená cena 130 Kč  -15 %   111 Kč Není na skladě   Chci zprávu, až bude v prodeji