Boris Mysliveček

Pro nakladatelství Atlantis navrhuje Boris Mysliveček obálky a grafickou úpravu pro „pastelovou řadu“ České prózy a esejistiky, pro dílo Güntera Grasse, svazky Milana Kundery, řadu Pamětí, dílo Ezry Pounda, Spisy Zdeňka Rotrekla, řadu Studánky, řadu Thesaurus absconditus, Spisy Jana Trefulky a Spisy Ludvíka Vaculíka; je autorem obálek k dílu L. F. Célina (autorem grafické úpravy je Vladimír Nárožník) a autorem obálek a grafické úpravy k desítkám knih, jež vyšly mimo ediční řady.
24. 5. 2019 Jan Hrnčárek, Ferdinand Céline, cesta na konec noci: „Třešničkou na dortu je perforovaný knižní přebal, v němž je jednotně pojato celé česky vydané Célinovo dílo, a který považuji za jeden z vůbec nejhezčích přebalů v prostředí česky vydávané prózy.“
lokální umrtvení
Román
Zápletka románu, odehrávajícího se převážně v roce 1967, spočívá na typicky grassovském groteskně-drastickém nápadu: gymnazista Scherbaum chce před berlínským hotelem Kempinski veřejně upálit svého jezevčíka, aby šokoval a vyburcoval saturovanou konzumní společnost...
Mé století
Sto příběhů, ke každému roku uplynulého století jeden.
O konečnosti
Poslední kniha, kterou Günter Grass dopsal a sám ještě připravil do tisku, vyšla několik měsíců po jeho smrti († 13. dubna 2015) a je vskutku důstojným „kšaftem“ — loučením se světem, s literaturou, a především se životem.
Román Platejs v pořadu České televize U zavěšené knihy 18. 11. 2015
Platejs
Román
Nevyčerpatelnou fabulační vynalézavostí, širokou škálou jazykových a stylistických prostředků i hlavním dějištěm navazuje román Platejs, vydaný roku 1977, na „gdaňskou trilogii“ z přelomu 50. a 60. let (Plechový bubínek, Kočka a myš, Psí roky).
Plechový bubínek
Román Plechový bubínek z roku 1959, kterým se Grass proslavil po celém světě, byl přeložen do mnoha jazyků a také zfilmován.
Při loupání cibule
Grassova autobiografie revokuje — na hranici autentického dokumentu a fikce — skutečné události, jež známe z jeho uměleckých textů, především z „gdaňské trilogie“. Poutavé vyprávění s výraznými postavami, pointovanými příběhy, psané grassovsky hravým stylem, je vážným, upřímným svědectvím o době a společnosti, v níž autor žil.
Příběhy z temné komory
Kniha částečně navazuje na předchozí autobiografii Při loupání cibule. Je stylizována jako kritické vzpomínání osmi vypravěčových dospělých dětí (pocházejících od čtyř matek) na ne vždy lehké dětství s otcem – slavným spisovatelem, pro nějž bylo dílo vždy důležitější než rodina.
Psí roky
Závěrečný díl Grassovy slavné Gdaňské trilogie, kterou tvoří román Plechový bubínek (1959), novela Kočka a myš (1961) a román Psí roky (1963).
Širé pole
Román Širé pole. Životní příběh neúspěšného spisovatele a spolupracovníka Státní bezpečnosti před pádem NDR i po něm spojuje autor s příbuznými situacemi dávnější německé historie.
Žabí lamento
Satirická próza Žabí lamento o Německo-polské hřbitovní společnosti se odehrává na přelomu 80. a 90. let 20. století.
Podívejte se na videozáznam
vystoupení Anny Kareninové
ze 3. května v Moravské zemské knihovně v Brně:
Literární překlad jako partitura v rámci festivalu Bonjour Brno

