
Tisíce slov
Zpráva o svatbě
Svazek Tisíce slov obsahuje autorův výběr z publicistických textů z let šedesátých, fejetonů z let sedmdesátých, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel; dokumenty: Projev na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, Dva tisíce slov, Deset bodů, Prohlášení Charty 77; korespondenci s ÚV KSČ, záznamy Státní bezpečnosti; dobové fotografie a karikatury; jmenný rejstřík.
Autor na záložku napsal: Byl to nápad ctěného nakladatelství, abych sestavil soubor z toho, co jsem napsal... od kdy? Sám nevím, a nenašel jsem to všecko. Protože já jsem se ze sebevýchovných důvodů rozhodl nepěstovat žádný ctižádostivý archiv. Nejprve jsem psal pro rozhlas: což sem nepatří; a jakýsi výbor mých pořadů už vyšel kdysi v rozhlase. V letech 1957-1958 jsem psal do týdeníku Beseda venkovské rodiny: dal jsem si to potom svázat, ale nemůžu to najít.
Snášel jsem to na hromadu. Vyřadili jsme dlouhé úvahy, povídky, a pominul jsem i letmé sloupky a poznámky k Husákově nástupu na Dubčekovo místo v roce 1969. Zůstávají texty, které snad tvoří trochu souvislý obraz poměrů a jejich vývoje... a snad i tehdejšího autora. Tady je první díl. Jsou tu i některé politické texty, rozptýleně otištěné už ledaskde: zařadili jsme je do souvislosti s vývojem. Že takto budou po ruce k případným studijním účelům. A opravdu, bývám o ně často odněkud žádán.
Já tu ale pootvírám i skulinu do psaní dosud neznámého. Ve fejetonech, například, jsem se v jisté době pořád proti něčemu bránil, ale nechtěl jsem o tom mluvit. Čtenář mohl jen tušit, že něco je zamlčováno. V té souvislosti jsou tu i některé dokumenty o činnosti StB.
Krom opravy nějakých chyb či nepřesností a několika škrtů pro stručnost jsem nic neměnil. Redakce tu chtěla ze své zakořeněné dokumentaristické povahy mít rejstřík zmíněných osob. Dohodli jsme se, že tu budou jen ty, jichž se líčené děje týkají. Když jsem toto všecko četl, divil jsem se, že jsem to skoro zapomněl, a někdy jsem autora až obdivoval.
Související knihy
Přečtěte si ukázku
Cesta na Praděd
Román o koních a lidech.
Jedenáct knih Ludvíka Vaculíka, ušetříte 725 Kč
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce...
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce, Hodiny klavíru, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně, Morčata, Nepaměti, Rušný dům, Sekyra, Tisíce slov.
Poslechněte si Český snář v podání Jana Vondráčka jako četbu na pokračování
Český snář
Román-deník Český snář zachytil autorovy osudy občana–disidenta od ledna roku 1979 do února 1980.
Další tisíce
Jonáš a obluda
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík.
Ludvík Vaculík byl vyznamenán Státní cenou za literaturu pro rok 2008 „za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru“
Hodiny klavíru
/komponovaný deník 2004–2005/
Komponovaný deník z let 2004–2005.
Loučení k panně
/výběr z většího nálezu/
Román Loučení k panně o vztahu starého muže, spisovatele Františka, a studentky Kristýny.
Morčata
Morčata — příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo.
Nepaměti
/1969–1972/
Mínil jsem psát Paměti: jako účastník událostí roku 1967–1968, dneska tak vzpomínaných. Ale to, co se právě dělo, mne od toho odvádělo a žádalo si zápisu. Myslím, že moje Nepaměti jsou teď ještě lepším příspěvkem k těm slavným událostem: totiž jak to bylo dál...
Rušný dům
/Loutí 1960 — Praha 1961/
Rušný dům vyšel poprvé v roce 1963 v nakladatelství Čs. spisovatel v edici Život kolem nás.
Poslechněte si nahrávky ze sympozia Brumov v díle Ludvíka Vaculíka v Zelném rynku Aleny Blažejovské
Sekyra
Román Sekyra s autobiografickými prvky, o vztazích v rodině, o práci a krajině v české společnosti let třicátých až šedesátých.