
Ludvík Vaculík byl vyznamenán Státní cenou za literaturu pro rok 2008 „za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru“
Hodiny klavíru
/komponovaný deník 2004–2005/
Na záložku autor napsal: „Pravívám, že normální a zdravý člověk nepíše, ale že psaní je jediný způsob, jak může zvítězit nad něčím, nad čím ve skutečnosti nemůže. Co jsem kdy napsal, bylo vždycky vítězstvím nad něčím takovým. Dále pravím, že žádná knížka nefunguje bez ženské postavy: ona tu krizi dělá. Tyto zápisy vznikly jinak: z podnětu v redakci Literárních novin, pro něž jsem je původně mínil. Ale pak jsem to pochopil jako příležitost napsat něco, k čemu mě zvenčí nenutí nic. Ale protože žádná knížka nefunguje bez ženské postavy, přistoupil jsem sostenuto k jejímu klavíru.“
Recenze:
(...) První čtení Vaculíkových vět může být okouzlené, dojaté, stržené do jeho nálad (třeba pro sekvence jako: Vyšel jsem z domu na ulici. Líbí se mi jakékoliv počasí.), druhé rozzlobené (uvažujeme-li o tom, jak se druhým lidem plete do osudu a jak je vplétá do svých knih), a snad až třetí čtení umožňuje klidnější pohled nebo poslech, spojité vnímání faktů, fantazií a pocitů.
Hodiny klavíru za takovou opakovanou četbu určitě stojí. (...)
Daniela Iwashita: Nechcete vidět můj klavír? In: Lidové noviny, 8. 9. 2007, Orientace, s. 6.
(...) Knihou o dobrém stárnutí by se daly nazvat Hodiny klavíru, zatím poslední dílo Ludvíka Vaculíka (1926).
Neplést si námět s tématem! Nejnovější Vaculíkova kniha Hodiny klavíru, vybavená podtitulem Komponovaný deník 2004–2005, se odvíjí ve dvou námětových liniích. Jednou jsou osudy Literárních novin v daném období, druhou spisovatelovo docházení a nedocházení na soukromé hodiny klavíru, kteréžto pozdní žáčkovství mu mělo být spoluobranou proti duševnímu i tělesnému chátrání. Ale centrálním tématem tohoto „komponovaného deníku“ je něco jiného, s vyjmenovanými náměty jen volně souvisícího. Totiž uplývání času, směřování ke konci, příprava k nebytí, a přece vzdorování tomu všemu. (...)
Josef Chuchma: A nejen hodin klavíru je čím dál míň. In: MF Dnes, 15. 9. 2007, s. 9.
Související knihy
Další tisíce
Jonáš a obluda
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík.
Přečtěte si ukázku
Cesta na Praděd
Román o koních a lidech.
Jedenáct knih Ludvíka Vaculíka, ušetříte 725 Kč
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce...
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce, Hodiny klavíru, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně, Morčata, Nepaměti, Rušný dům, Sekyra, Tisíce slov.
Poslechněte si Český snář v podání Jana Vondráčka jako četbu na pokračování
Český snář
Román-deník Český snář zachytil autorovy osudy občana–disidenta od ledna roku 1979 do února 1980.
Loučení k panně
/výběr z většího nálezu/
Román Loučení k panně o vztahu starého muže, spisovatele Františka, a studentky Kristýny.
Morčata
Morčata — příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo.
Nepaměti
/1969–1972/
Mínil jsem psát Paměti: jako účastník událostí roku 1967–1968, dneska tak vzpomínaných. Ale to, co se právě dělo, mne od toho odvádělo a žádalo si zápisu. Myslím, že moje Nepaměti jsou teď ještě lepším příspěvkem k těm slavným událostem: totiž jak to bylo dál...
Rušný dům
/Loutí 1960 — Praha 1961/
Rušný dům vyšel poprvé v roce 1963 v nakladatelství Čs. spisovatel v edici Život kolem nás.
Poslechněte si nahrávky ze sympozia Brumov v díle Ludvíka Vaculíka v Zelném rynku Aleny Blažejovské
Sekyra
Román Sekyra s autobiografickými prvky, o vztazích v rodině, o práci a krajině v české společnosti let třicátých až šedesátých.
Tisíce slov
Zpráva o svatbě
Svazek Tisíce slov obsahuje autorův výběr z publicistických textů z let šedesátých, fejetonů z let sedmdesátých, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel; dokumenty: Projev na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, Dva tisíce slov, Deset bodů, Prohlášení Charty 77; korespondenci s ÚV KSČ, záznamy Státní bezpečnosti; dobové fotografie a karikatury; jmenný rejstřík.