
Další tisíce
Jonáš a obluda
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík.
Z autorovy záložky k Tisícům slov: „Krom opravy nějakých chyb či nepřesností a několika škrtů pro stručnost jsem nic neměnil. Redakce tu chtěla ze své zakořeněné dokumentaristické povahy mít rejstřík zmíněných osob. Dohodli jsme se, že tu budou jen ty, jichž se líčené děje týkají.“
Na záložku Dalších tisíců autor napsal: „Já jsem zapomněl, že to mají být dva díly! Když mi teď redakce poslala úplný výčet toho, co jsem vybral do tohoto svazku, hleděl jsem na to jako na cizí, neznámý text. Proč já jsem psal o Šimečkových botách a co jsem měl s Mlynářem? Víte vůbec ještě, kdo to byl? A já že byl v Trondheimu? Vzpomínám si akorát na ten Zatykač: to bylo dobré! To byla stokoruna s portrétem pachatele.
Moje nakladatelství se o mé věci stará líp než já sám. Já nevím: stojí ty mé psaniny ještě teď za připomenutí? Čtu ty titulky jako cizí příhody, události, situace. Uvědomuju si zas, nač jsem myslel už mockrát: že mně není ničeho líto, nic bych nechtěl prožívat znovu, nestýská se mi po ničem. Naopak, jsem rád, že je to pryč: ten můj dělnický škarbal jako moje rady anglické vládě. A bývám někdy rád, že jsem se nestal nikým, na nic nekandidoval a nemá mne nikdo za co vyšetřovat. Mějte se dobře. Ludvík Vaculík“
Související knihy
Tisíce slov
Zpráva o svatbě
Svazek Tisíce slov obsahuje autorův výběr z publicistických textů z let šedesátých, fejetonů z let sedmdesátých, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel; dokumenty: Projev na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů, Dva tisíce slov, Deset bodů, Prohlášení Charty 77; korespondenci s ÚV KSČ, záznamy Státní bezpečnosti; dobové fotografie a karikatury; jmenný rejstřík.
Přečtěte si ukázku
Cesta na Praděd
Román o koních a lidech.
Jedenáct knih Ludvíka Vaculíka, ušetříte 725 Kč
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce...
Cesta na Praděd, Český snář, Další tisíce, Hodiny klavíru, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně, Morčata, Nepaměti, Rušný dům, Sekyra, Tisíce slov.
Poslechněte si Český snář v podání Jana Vondráčka jako četbu na pokračování
Český snář
Román-deník Český snář zachytil autorovy osudy občana–disidenta od ledna roku 1979 do února 1980.
Další tisíce
Jonáš a obluda
Svazkem Další tisíce pokračuje svazek Tisíce slov. Obsahuje autorovy fejetony a texty publikované většinou v samizdatu v letech 1977–1990, kapitoly z dosud nepublikovaného rukopisu Stará postel, záznamy Státní bezpečnosti, dobové fotografie, jmenný rejstřík.
Ludvík Vaculík byl vyznamenán Státní cenou za literaturu pro rok 2008 „za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru“
Hodiny klavíru
/komponovaný deník 2004–2005/
Komponovaný deník z let 2004–2005.
Loučení k panně
/výběr z většího nálezu/
Román Loučení k panně o vztahu starého muže, spisovatele Františka, a studentky Kristýny.
Morčata
Morčata — příběh o lidech, morčatech, bankéřích, Státní bance, Státní bandě a jak to dopadlo.
Nepaměti
/1969–1972/
Mínil jsem psát Paměti: jako účastník událostí roku 1967–1968, dneska tak vzpomínaných. Ale to, co se právě dělo, mne od toho odvádělo a žádalo si zápisu. Myslím, že moje Nepaměti jsou teď ještě lepším příspěvkem k těm slavným událostem: totiž jak to bylo dál...
Rušný dům
/Loutí 1960 — Praha 1961/
Rušný dům vyšel poprvé v roce 1963 v nakladatelství Čs. spisovatel v edici Život kolem nás.
Poslechněte si nahrávky ze sympozia Brumov v díle Ludvíka Vaculíka v Zelném rynku Aleny Blažejovské
Sekyra
Román Sekyra s autobiografickými prvky, o vztazích v rodině, o práci a krajině v české společnosti let třicátých až šedesátých.