
Theatrum mundi minoris
Kniha humanistického autora Nathanaéla Vodňanského z Uračova Theatrum mundi minoris. Široký plac neb Zrcadlo světa, to jest: Živý kontrfekt nesčíslných bíd všeho lidského pokolení v tomto světě rytiřujícího z roku 1605. Vodňanský (1563–1621) je znám nejen jako spisovatel a překladatel, ale také jako jeden z čelných představitelů strany evangelické, který byl roku 1621 popraven na Staroměstském náměstí v Praze.
Vodňanského Theatrum mundi minoris je volnou adaptací moralistního spisu francouzského humanisty Pierra Boaistuaua († 1566) z roku 1558, díla ve své době velmi oblíbeného. V rozsáhlém úvodu pojímá Vodňanský – pod vlivem dramatického vývoje v Čechách na počátku 17. století i v souvislosti s dobovými představami o světě jako velkém divadle – lidský život jako tragédii, kde každé dějství je článkem řetězu neštěstí uzavřeného až smrtí. Příznačné je, že Vodňanský si z originálu vybral pouze část, která se zabývá lidskou nedostatečností, a díl druhý věnovaný lidské velikosti úmyslně pominul. Dílo tak významově posunul k tvorbě reprezentující „odvrácenou stranu renesance“ a její pesimismus, vlastní pozdnímu evropskému humanismu. Theatrum mundi minoris bývá českou literární historií vnímáno jako jeden z možných inspiračních zdrojů Komenského Labyrintu.
K vydání připravili a ediční poznámkou opatřili Hana Bočková (česká část, vysvětlivky, slovníček) a Jiří Matl (latinská část).
Související knihy
České literární baroko
Příspěvky k jeho studiu
Známé dílo českého literárního historika, fotoreprint 1. vydání z roku 1938.
Ezopovy bajky. Katonova dvojverší. Rada otce synovi
Tři staročeské památky ze 14. století: prvý český překlad Ezopových bajek, nejstarší český veršovaný překlad Katonových dvojverší a Rada otce synovi, mravoučná staročeská skladba.
Pět svazků z řady Thesaurus absconditus, ušetříte 341 Kč
Ezopovy bajky...; Šimon Lomnický z Budče: Kupidova střela...
Ezopovy bajky. Katonova dvojverší. Rada otce synovi; Šimon Lomnický z Budče: Kupidova střela. Dětinský řápek; Nathanaél Vodňanský z Uračova: Theatrum mundi minoris; Alžběta Johanna Westonia: Proměny osudu; Země dobrá, to jest země česká.
Kupidova střela. Dětinský řápek
Dvě knihy mravněvýchovné prózy Šimona Lomnického z Budče (1552–1623): Kupidova střela (1590) a Dětinský řápek (1609).
Návraty bez konce
Studie k starší české literatuře
Výbor studií historika české literatury Jaroslava Kolára (1929) představuje průřez autorovou celoživotní činností. Svazek obsahuje též Bibliografii Jaroslava Kolára.
11. února 2013 vysílal ČRo Vltava Schůzky s literaturou Westonia, vzácný pták
Proměny osudu
Výbor z poezie Alžběty Johanny Westonie (1582–1612), nejvýznamnější autorky starší české literatury.
Sondy
Marginálie k historickému myšlení o české literatuře
Druhý svazek textů literárního historika a editora Jaroslava Kolára
(1929).
Věčný pekelný žalář
Slavná kniha italského jezuity v českém převodu Matěje Václava Šteyera z roku 1676.
Země dobrá, to jest země česká
Dílo anonymního autora z roku 1754 Země dobrá, to jest země česká.