Atlantis
Céline Louis Ferdinand Doležal Miloš Duteurtre Benoit Grass Günter Hilský Martin Kabeš Petr Kareninová Anna Kundera Ludvík Kundera Milan Pound Ezra Rotrekl Zdeněk Švanda Pavel Trefulka Jan Urbánek Zdeněk Vaculík Ludvík
 
vyhledávání
 

Uživatel: nepřihlášen

Nákupní košík: 0 Kč

 
Kupidova střela. Dětinský řápek

Kupidova střela. Dětinský řápek

Ediční řada: Thesaurus absconditus
K vydání připravili Jakub Krč a Vojtěch Hladký
Doslov Jakub Krč
470 s., vázaná, 120 x 205 mm
2000, 1. vydání
ISBN: 80-7108-216-3, 204. publikace
EAN: 9788071082163

Edice Kupidovy střely aneb Knížky užitečné, v níž se všeliká chlípnost a zlá bujnost těla zapovídá a potupuje (1590) a Dětinského řápku (1609) chce připomenout jako živou součást české beletrie Šimona Lomnického z Budče (1552–1623), rozporuplnou postavu naší literatury. Rané obrození v něm vidělo slavného autora, ba dokonce národního génia; později byl vnímán jako „bezcharakterní literární obojetník, rýmař řemeslný a bezduchý“ (J. Vlček) a ani 20. století ho plně nerehabilitovalo.
V centru Lomnického tvorby stojí cyklus 9 knih mravněvýchovné prózy, kterým programově zpracoval oblast sedmi smrtelných hříchů – Kupidova střela se věnuje smilstvu, Dětinský řápek výchově dětí a rodinným vztahům. Všechny knihy tohoto cyklu jsou z velké části postaveny na práci s exemply, která však Lomnický už nechápe středověce jako strohé morální prózy s teologicko-alegorickým výkladem: nakládá s nimi volně, jako s komentovanými prózami, vykročenými k beletrii rozličných žánrů. Z jeho cyklu bohatě čerpá i literatura barokní a obrozenská.
K vydání připravili Jakub Krč (česká část, slovníček) a Vojtěch Hladký (latinská část, vysvětlivky).

 
Za 50 % v Antikvariátu    Doporučená cena 378 Kč  -15 %   321 Kč    OBJEDNAT