Atlantis
Céline Louis Ferdinand Doležal Miloš Duteurtre Benoit Grass Günter Hilský Martin Kabeš Petr Kareninová Anna Kundera Ludvík Kundera Milan Pound Ezra Rotrekl Zdeněk Švanda Pavel Trefulka Jan Urbánek Zdeněk Vaculík Ludvík
 
vyhledávání
 

Uživatel: nepřihlášen

Nákupní košík: 0 Kč

 
Sedm listů Melinovi

Sedm listů Melinovi
Z dopisů příteli přírodovědci

K vydání připravila Jitka Uhdeová
Kresba na obálce Milivoj Husák
276 s., vázaná s přebalem, 150 x 210 mm
1993, 2. vydání, upravené
ISBN: 80-7108-069-1, 44. publikace
EAN: 9788071080695

Kniha filozofických esejů. Četba této zralé autorovy prvotiny poprvé vydané v roce 1948 je po dlouhých letech o to úchvatnější, že teprve dnes je širší veřejnost připravena chápat, jak geniálně autor předjal základní otázky spjaté s existencí umělce, výkladem jeho práce a jejího smyslu. Kniha získala cenu v literární soutěži Družstevní práce (1947).

Recenze:
Melinem je nazván adresát sedmi „dopisů příteli přírodovědci“. Jméno Melin bylo Šafaříkovou rodinnou přezdívkou. Oslovovali ho tak i přátelé. Pro pochopení Sedmi listů Melinovi je dobré si všimnout epických rysů esejistického textu. Vypráví se o náhlé smrti, o sebevraždě sochaře Roberta, jehož „dílo počíná vrůstat mezi nás a vynucuje si již i pozornost“. Robert je tvůrce, který se podobně jako Šafařík uchýlil do samoty, aby umělecky zpracoval svou představu o světě. Naráží však na nepochopení, protože ve společnosti převládá přírodovědný postoj k člověku, který umělce izoluje. Robert nachází východisko v sebevraždě. Přijatá smrt, a dokonce smrt dobrovolná byla a zůstala v Šafaříkově myšlení významným motivem až do konce.
Pavel Švanda: První mezi českými pesimisty. In: MF Dnes, 10. 2. 2007.

 
Doporučená cena 232 Kč  -15 %   197 Kč    OBJEDNAT

Videozáznam z večera
„Unesený Západ
Milana Kundery,
v českém překladu
Anny Kareninové“,
který se konal 19. června 2023 ve Francouzském institutu v Praze

Unesený Západ
Obchod