Atlantis
Céline Louis Ferdinand Doležal Miloš Duteurtre Benoit Grass Günter Hilský Martin Kabeš Petr Kareninová Anna Kundera Ludvík Kundera Milan Pound Ezra Rotrekl Zdeněk Švanda Pavel Trefulka Jan Urbánek Zdeněk Vaculík Ludvík
 
vyhledávání
 

Uživatel: nepřihlášen

Nákupní košík: 0 Kč

 
Snová existence aneb nazývám kočku kočkou

Snová existence aneb nazývám kočku kočkou
vzpomínky nejen římské

Obálku navrhl Boris Mysliveček (na fotografiích Bocca della Verita v Římě, kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích u Luk nad Jihlavou a chrám sv. Petra v Římě)
204 s., vázaná s přebalem, 120 x 200 mm
2007, 1. vydání
ISBN: 978-80-7108-285-9, 274. publikace
EAN: 9788071082859

Autorka Dagmar Halasová strávila v devadesátých letech téměř devět let ve věčném městě Římě, po boku manžela, velvyslance u Svatého stolce. Ve své knize nesdílí jen okouzlení působivým světem soustředěným kolem legendárního papeže Jana Pavla II. Neb „nazývá kočku kočkou“, píše též sugestivně, věcně, s jemnou ironií a odstupem o událostech, které ji ve Vatikánu potkaly. Sdílí tak poznání a zkušenosti, jež jí jako „neviditelné“ manželce přinesla společensky a pracovně náročná účast ve světě diplomacie. Vatikánem, Římem, Itálií prostupují v knize „vzpomínky nejen římské...“: autorka vzdálená od domova se vrací do let dětství, do Petrovic, k letům studijním, ke svému zaměstnání, k obtížím, jimž byla její rodina vystavena z politických příčin, a k významným osobnostem, jež patřily k tradičnímu kulturnímu prostředí Pojerovy a Halasovy rodiny.

Dagmar Halasová, rozená Pojerová, se narodila 9. listopadu 1938 v Brně, jako dcera kulturně orientovaného brněnského lékaře MUDr. Pojera, jehož bratr byl zakladatelem a vydavatelem slavné edice Atlantis. Vystudovala románskou filologii (obor francouzština-španělština- rumunština) na Masarykově univerzitě. Pracovala jako knihovnice ve vědeckých a kulturních institucích; v Moravské galerii byla kustodkou sbírky bibliofilií a krásných tisků (1969–1990). Věnovala se též tlumočnictví a překladatelství: ve spolupráci s manželem Františkem X. Halasem přeložila na třicet svazků z oblasti beletrie, dějin umění a náboženské literatury. Léta 1990–1999 strávila v Římě, kde její manžel působil jako český velvyslanec u Svatého stolce. Autorka žije v Brně. Vydala monografii Bohuslav Reynek (Brno, Petrov 1992) a Druhý hlas (Zlín, Archa 2007), připravila svazek Suzanne Renaud Bohuslavu Reynkovi. Dopisy 1923–1926 / Suzanne Renaud a Bohuslav Reynek. Lettres 1923–1926 (Zlín, Archa 1996).

 
Doporučená cena 210 Kč  -15 %   179 Kč Není na skladě   Chci zprávu, až bude v prodeji

Videozáznam z večera
„Unesený Západ
Milana Kundery,
v českém překladu
Anny Kareninové“,
který se konal 19. června 2023 ve Francouzském institutu v Praze

Unesený Západ
Obchod